İçeriğe geç →

WordPress Site Taşıma

WordPress sistemini kullanan herkesin site taşıma işlemlerini bilmesi gerek. Kimi zaman mevcut host paketimiz yeterli gelmez kimi zamanda host firmamızı değiştirmek durumunda kalırız. İşte bu gibi durumlarda wordpress site taşıma işlemlerini bilmek ve kayıpsız bir şekilde uygulamak gerekir.

Site taşıma işlemlerini genelde eklentiler vasıtasıyla çözüldüğüne şahit oluyoruz. Ancak bu gibi basit durumlar için eklenti kullanmaya hiç gerek yok. Ayrıca kullanılan bu eklentiler, yedekleme esnasında web sitenizde ciddi yavaşlığa sebep olabilir.

Web sitenizi farklı bir host paketine taşımadan önce ilk olarak birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bunlardan birincisi, kesintilerden dolayı kullanıcılarınızın minimum derece etkilenmesi için mutlaka bu işlemi gece yapın. Bunun dışında aşağıda yazdıklarımı harfiyen uyguladıktan sonra kayıpsız bir şekilde web sitenizi taşımış olacaksınız.

 

Site Taşıma Adımları

WordPress site taşıma işlemleri için 2 şey yapmanız lazım. Bunlardan ilki, taşınacak dosyaları yedeklemelisiniz. Bir diğeri ise taşınacak sitenin veritabanını yedeklemelisiniz. Şimdi bu yedekleme işlemlerini açıklayalım.

Site dosyalarınızı yedeklemek için Cpanel’e girip dosya yöneticisi sekmesinden public_html klasörünü sağ tıklayın ve “ZIP” formatında sıkıştırın. Daha sonra oluşacak zip dosyasını bilgisayarınıza indirin.

İkinci aşama ise veritabanı. Tekrardan Cpanel’e giriş yapın ve phpmyadmin sekmesine tıklayın. Burada veritabanınızı bulun ve yukarıda yer alan “Dışa aktar” sekmesine tıklayarak veritabanınızı bilgisayarınıza indirin. Bu şekilde hem site dosyalarını hem de veritabanını indirdik. Artık mevcut hostumuzla bir işimiz kalmadı. Şimdi bu dosyaları yeni siteye taşıma işlemlerine geçelim.

Yeni hostumuzun Cpanel’ine giriş yapalım ve dosya yöneticisine bağlanalım. Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz ‘public_html’ dosyasını yeni hostumuzda yer alan ‘public_html’ ile değiştirelim. Böylelikle site dosyalarımızı başarılı bir şekilde yeni hostumuza aktarmış olduk. Sitenizin büyüklüğüne göre bu işlem birkaç dakika kadar sürebilir.

Sitenin dosyalarını yeni hostumuza aktardıktan sonra yapmamız gereken diğer ve son işlem ise veritabanını aktarmak. Yeni hostumuzda Cpanel’e girelim ve phpmyadmin sekmesine tıklayalım. Sol tarafta veritabanını seçtikten sonra yukarıda yer alan ‘İçeri aktar’ seçeneğine tıklayalım. Burada ‘Gözat’ diyerek yüklenecek olan veritanını seçip ‘Git’ butonuna basalım. Artık veritabanımızda yüklendi. Şimdi tek yapmanız gereken public_html klasörüne girin ve wp-config dosyasını açarak oluşturmuş olduğunuz veritabanı adını, kullanıcısını ve şifrenizi girin. Artık siteniz kullanıma hazır.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir