İçeriğe geç →

WordPress Smtp Ayarları

Web sitenizi barındırdığınız host tarafından mail fonksiyonları devre dışı bırakılmış olabilir. Günümüzde birçok host şirketi bu fonksiyonu güvenlik sebebiyle kapatıyorlar. WordPress kullananlarda bu problemi ortadan kaldırmak için pek çok eklenti mevcut. Bu eklentiler arasında en çok indirilen ve en çok tercih edilen eklenti ise Easy Wp Smtp. Bu eklenti sayesinde web sitenizde iletişim formu oluşturabilirsiniz ve bu iletişim formunu kendi mailinize başarıyla entegre edebilirsiniz.

Easy Wp Smtp Eklentisi Ayarları

Eklentiler – Yeni Ekle sekmesine tıklayarak Easy Wp Smtp eklentisini indirip kuruyoruz. İndirme ve aktifleştirme işlemi bittikten sonra admin panelinden Ayarlar – Easy Wp Smtp eklentisine giriyoruz ve gerekli ayarları yapıyoruz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde başarılı bir şekilde Smtp ayarlarını yapmış olacaksınız ve bundan sonraki süreçlerde tüm iletişim formlarını hatasız ve problemsiz bir şekilde kullanacaksınız..

Resimde de görüldüğü gibi “From Email Adress” bölümüne, hangi mail adresini kulanıyorsanız onu yazın. İletişim formu ile gönderilen mesajlar, yazmış olduğunuz mail adresine gelecektir. Buraya güncel olarak kullandığınız mail adresini de girebilirsiniz. Domain mail adresini girmek zorunda değilsiniz.

“From Name” kısmında ise gelen mesajların hangi başlıkla gelmesini istiyorsanız o şekilde bir isim yazın. Site adresinizi ya da başlığını yazabilirsiniz.

“SMTP Host” bölümünde ise web sitenizin mail adresini yazın. Örn: mail.wordpressci.com gibi

“Type of Encryption” kısmını ise “None” olarak bırakın.

“SMTP Port” bölümünde ise mail sunucunuzun portunu girmeniz gerekiyor. Ör: 587

“SMTP Authentication” bu kısmı “Yes” olarak seçin.

“SMTP Username” bölümüne ise yukarıda yazmış olduğunuz mail adresini aynen yazın.

“SMTP Password” kısmına ise girmiş olduğunuz mail adresinin şifresini girin.

Tüm işlemler bu kadar. Daha sonra aşağıdaki “Save Change” butonuna tıklayarak tüm ayarlarımızı kaydediyoruz. Kaydetme işleminden sonra Smtp kurulum ve ayarları defterini kapatıyoruz. Her şeyi eksiksiz doldurduğunuz takdirde iletişim formlarınız çalışacak ve gelen mesajlar anında mailinize yansıyacak.

Tüm işlemleri eksiksiz yaptığınızı anlamak ve iletişim formlarının çalıştığını öğrenmek istiyorsanız hemen yukarıda bulunan “Test Email” seçeneğini kullanarak sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer mail adresinize test maili gelirse herhangi bir problem yok demektir. Eğer test maili gelmezse bir yerde bir hata yaptığınız anlamına gelir ve bu durumda hazırlamış olduğumuz içeriği tekrar baştan okuyup ve uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir