İçeriğe geç →

WordPress Tema Düzenleme(Editleme)

WordPress’te binlerce tema seçeneği bulunmaktadır. Web siteniz için uygun olan tema seçimini yaptıktan sonra beğenmediğiniz yerleri bu rehber vasıtasıyla düzenleyebilirsiniz. WordPress Tema Düzenleme Rehberimize başlıyoruz.

Öncelikle temanın derinlemesine bir incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme sonucunda beğenilmeyen yerlerin nereler olduğu çıkarılmalıdır. Tema dosyalarında müdahale edilecek yerlerin belirlenmesiyle işlem devam eder. WordPress include fonksiyonunu kullanması nedeniyle parçalara ayrılmıştır. Örneğin üst menüde bir yerin değiştirilmesi istenmesi halinde sadece header.php dosyasına müdahale edilir.

Görsel düzenleme için style.css dosyasına müdahale edilmelidir. Bu müdahale için XHTML bilgisinin olması gerekmektedir. Bu bilgiler olmadan bu dosyaya müdahale edilmemelidir. Bu gibi işlemler olayın kod yönüne girdiği için her kişi tarafından yapılamayabilir.

Basit bir şekilde tema düzenlemesi yapmak için wordpress paneli kullanılabilir. Bazı wordperss temalarında hazır ayarlar bulunmaktadır. Hazır ayarlar için panelde ek bir menü eklenir. Bunun haricinde diğer ayarları yapmak için görünüm-tema ayarları kısmına gidilir. Bu kısımda header bölümünden üst bara ait düzenlemeler yapılabilir.  Ayrıca menü gibi materyallerin ayarlamaları da bu kısımdan yapılabilir. Header bölümündeki düzenlemelerin yanı sıra footer gibi materyallerin de düzenlemeleri bu kısımdan yapabilirsiniz.

Tema düzenlemede kolaylık sağlanması amacıyla arayüzü kolay bir tema seçimi yapılmalıdır. Bir tema seçiminde sadelik, uyumluluk, hız, özelleştirme kolaylığı, seo uyumluluğu ve güvenlik oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Bu seçeneklere göre tema seçimi yapıldıktan sonra temanın panelinden gerekli düzenlemeler kolay bir şekilde yapılabilir.

Görünüm-bileşenler kısmında sayfada görünmesi istenilen ek özelliklerin yerleşimi yapılabilir. Son eklenen yazılar, son eklenen yorumlar, kategoriler gibi özellikler sidebara eklenebilir.

Görünüm-özelleştir kısmından her türlü site özelleştirilmesi yapılabilir. Bu kısımdan site kimliği ayarları belirlene bildiği gibi sitede kullanılan renklerde de değişiklik yapılabilir. Arka plan görseli istenilen şekilde ayarlanabilir ve web sitesi için sabit bir ön sayfa oluşturulabilir. Bu düzenlemeler sayesinde web sayfanıza güzel bir görünüm enjekte etmiş olursunuz.

Makalede yazılmış olan düzenlemeler ile site istenilen şekilde ayarlanabilir ve kullanıma sunulabilir. Sitenizin güzel bir görünüme sahip olması, ziyaretçileriniz tarafından keşfedilecektir. Bu da ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlayarak seo açısından büyük etki sağlayacaktır.

Kategori: Giriş

3 Yorum

  1. WordPressle iligi aranılan çoğu faydalı bilgiye bu siteden ulaştım.Bir konu hakkında sitenize tıkladım cevabını aldım ama birsürü de bilmediğim şey öğrendim. Nerdeyse 1 saattir arıyordum. Teşşükkür ederim hocam..

  2. WordPressle iligi aranılan çoğu faydalı bilgiye bu siteden ulaştım.Bir konu hakkında sitenize tıkladım cevabını aldım ama birsürü de bilmediğim şey öğrendim. iy günler

    • Eren Türkoğlu Eren Türkoğlu

      ilginize teşekkür eder her türlü faaliyette yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir