WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Tema Yapımı

0

WordPress tema yapımı ile hayalini kurduğunuz temaya kavuşabilirsiniz. Tema yapımı karışık bir işlem gibi gözükse bile temeline inildiği zaman çok da zor olmayan bir süreçtir. Üstelik kendi düşüncenizi ve hayalinizi yansıttığınız için oldukça zevkli bir iştir. Tema yapımı işinde kendinizi geliştirdiğiniz zaman tema satımına da başlayabilirsiniz.

WordPress tema yapımı işlemine başlamadan önce temel birkaç noktaya değinmekte yarar var. İlk olarak bu işe yeni başlayacak olan birçok kişi tüm dosyaların tekrardan kodlanacağını zannediyor. Oysa böyle bir şey yok. WordPress tema yapımı için temel olarak footer, header, index ve sidebar.php oluşturmanız yeterli gelecektir. Bunlar haricinde gerekli olan stil dosyalarını da oluşturulması gerekmektedir.

Tema Yapımı ile Neler Kazanırım?

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kendi temanızı yapmanız durumunda pek çok olumlu sonuçta doğurursunuz. Tema yapımı için elde edilen bilgi ve birikim kadar önemli bir konu olmasa bile yine de birtakım özellikler kazanacak ve fayda sağlamış olacaksınız.

  • Kendi tasarladığınız bir tema ile tüm web sitelerden farklı olacaksınız.
  • Mevcut bilgileriniz ile oluşabilecek herhangi bir sorunda anında müdahale edebilecek ve problemlerden çok kısa süre içerisinde kurtulacaksınız.
  • Temanın tamamını kendiniz kodladığınız için istediğiniz herhangi bir noktada dilediğiniz değişiklikleri yapabileceksiniz.
  • Git gide profesyonelleşerek tema satımına da başlayabilir ve çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz.
  • Standart bir tema satın alırken ödeyeceğiniz yüzlerce hatta binlerce liradan tasarruf etmiş olacaksınız.
  • Tema yapımı esnasında php, css ve html bilginizi geliştirme fırsatınız olacak.
  • Temanıza özel eklentiler ekleyebilir ve gereksiz eklentilerden kurtulabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin hızı inanılmaz boyutlara ulaşacaktır.

WordPress tema yapımı işine girişmeden önce mutlaka php, html ve css hakkında en azından ortalama düzeyde bir bilginizin olması gerekmektedir. Aksi halde işin içinden çıkamaz ve boşuna zamanınızı harcarsınız. İlk etapta mutlaka php, html ve css öğrenmelisiniz.

Tema yapımına başlamadan önce web sitenizin taslağını bir a4 kağıdına çizmeniz, işlerinizi kolaylaştırması bakımından sizlere yardımcı olacaktır. Sayfanın hangi tarafına slider, hangi tarafına sidebar ekleyeceğinizi bu sayede kesinleştirmiş olursunuz. Gördüğünüz gibi temel olarak tema yapımı bu şekilde gerçekleşiyor. İlk etapta sayısız yanlış yapabilirsiniz. Unutmayın, ilk girişiminizde profesyonel, kusursuz bir temanın çıkmasını beklemeyin. Php, html ve css bilginiz ne denli çok olursa olsun mühim olan bu bilgileri kafanızdaki düşüncelerle birleştirebilmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.