WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress URL Yapısı Nasıl Olmalı?

WordPress siteler başta olmak üzere tüm yazılım sistemlerinde URL yapısı çok önemlidir. Web sitenizin bu URL yapısı arama motoruna uygun olmalıdır. Bu link yapısını örnekleriyle görmeden önce üzerinde durulması gereken bir husus daha var. Google tarafından yapılan açıklamaya göre, ünlü arama motoru benzersiz link yapısına sahip sitelere değer verdiğini bizzat açıkladı. Bu da demek oluyor ki bir web site için URL yapısı çok kritik, çok hayati bir öneme sahiptir.

Arama motorunda sıralamanızı yükseltmek ve daha fazla ziyaretçiyi web sitenize çekmek için bağlantı yapınızı mutlaka benzersiz bir şekilde yapmalısınız. Üstelik bu bağlantı yapısı news başvurularında da hayati önem taşıyor. Eğer news başvurusunda bulunacaksanız mutlaka URL yapınızda buna uygun olmalı.

Birçok web site sahibi bu konuyu önemsemiyor, dikkate almıyor. Halbuki çok kritik bir düzenleme olduğu için web sitenizi açar açmaz bağlantı yapınızı belirlemelisiniz. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde URL yapınızı değiştirseniz bile büyük sıkıntılar çıkabilir. Örneğin tüm linkleri tek tek yönlendirmeniz gerekecek ki bu da çok büyü zaman kaybı demek.

 

WordPress’de En İyi Bağlantı Yapısı Nasıl Olmalı?

WordPress sitenizde URL yapınızı değiştirmek için ilk yapmanız gereken Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine gitmeniz gerek. Kalıcı bağlantılara geldikten sonra birçok seçenek göreceksiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Görselde de görüleceği üzere URL yapınızda gün, ay, yıl, rakamlar ve özel yapı olmak üzere pek çok farklı seçenekten birini seçebilirsiniz. En doğru bağlantı yapısını web siteniz için uygulamak istiyorsanız bu kesinlikle ‘özel yapı’ olmalı. Örneğin:

 

wordpressci.com/?p=123

wordpressci.com/wordpress-iki-faktorlu-kimlik-dogrulama-4921/

Bu iki link yapısı incelendiğinde Google hangisini önemseyecektir? Elbette 2. seçenekte yer alan URL yapısına önem verecek. Seo çalışmalarının temelini URL yapıları oluşturur. Bu yüzden konu başlığınızla alakalı bağlantı yapısını kullanmalısınız. Bunun içinde ‘özel yapı’ seçeneğine gelerek:

/%postname%-%post_id%/

yapabilirsiniz. Ya da sadece /%postname% de kalabilir, tercih tamamen size ait. Bu şekilde URL yapınızı belirleyerek hem iç seo konusunda önemli bir adım atmış olursunuz hem de Google’ın link yapınızı sevmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca news başvurusunda bulunmak içinde en doğru URL yapısının bu olduğunu da belirtelim.

 

Yoruma kapalı.