WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

0

WordPress tabanlı sitelerde herkesin hayatı boyunca en az bir defa yaşadığı problemlerden birisi de ‘wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu’ hatasıdır. Bu hata birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle wordpress sistemini öğrenmeye henüz yeni başlayan kişiler için oldukça can sıkıcı bir problemdir. Çünkü veritabanı problemlerinin çözümünün her zaman zor olduğu sanılır. Aksine bu tür sorunları ortadan kaldırmak çok kolaydır. Şimdi sizlere bu veritabanı hatasının çözüm yollarını tek tek açıklayacağız.

WordPress sitelerin çalışma mantığı oldukça basittir. Php kodu veritabanınıza bağlanır ve tüm bilgileri alır. Kullanıcılarda her siteye girdiğinde bu sorgu tekrar tekrar çalışır. Php kodunun veritabanınıza bağlanamadığı durumlarda ise veritabanı hatası oluşur. Web sitenizde veritabanı hatasının ortaya çıkmasının pek çok sebebi olabilir. Genel olarak konuyu ele aldığımızda en çok üç nedenden dolayı bu hatanın ortaya çıktığını tespit ettik.

Veritabanı Hatasının Çözüm Yolları

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Veritabanı bilgilerinin yanlış girilmesi: Veritabanı hatalarının nedenlerinden en çok karşılaştığımız sebep budur. Cpanel-Mysql üzerinden oluşturmuş olduğunuz veritabanı ya da kullanıcı bilgisinin wp-config dosyasındakinden farklı olması sonucunda veritabanı hatasını alırsınız. Bu hatayı aldıysanız ilk olarak kontrol etmeniz gereken yer burasıdır. Mysql veritabanına girerek wp-config dosyasındaki bilgilerle aynı olup olmadığını kontrol edin. Yanlışlık varsa düzeltin. Bu hataya sebep olan en büyük neden budur.

Sunucu kaynaklı hata: Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatasını almanızdaki bir başka nedende host firmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bunun dışında trafiğinizin anlık olarak yükselmesi de veritabanı hatası vermesine neden olabilir.

Eklentilerden kaynaklı hata: Bu tür bir veritabanı hatası aldığınızda bunun nedenlerinden biri de kullanmış olduğunuz eklentiler olabilir. Veritabanı hatasının eklentilerden dolayı kaynaklandığını kesin olarak öğrenmek için yapmanız gereken bir işlem var.

Cpanel’den dosya yöneticinize giriş yapın. Burada public_html – wp-content klasörüne ulaşın. Bu klasör içinde yer alan plugins klasörünün adını herhangi bir şey yapın ve kaydedin. Daha sonra web sitenize girmeye çalışın. Eğer bu işlemden sonra veritabanı hatası vermezse problemin kaynağı eklentilerinizden birisi. Bu eklentiyi tespit etmek içinde tek tek eklentileri açın ve sayfanızı yenileyin. Veritabanı hatası bulana kadar bu işlemi devam ettirin. Daha sonra problem çıkaran eklentiyi silin. Son olarak ismini değiştirdiğiniz klasörü tekrar eski haline getirin ve ismini ‘plugins’ yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.