İçeriğe geç →

WordPress Veritabanı Tablo İsimlerini Değiştirmek (wordpress tablo ön eki değiştirme)

Birçok kişi host değişikliği sebebiyle web sitesini taşımıştır. Web site taşıma işlemi kimilerine göre zor kimilerine göre kolay bir işlem. Klasik olarak dosyaları ve veritabanını yükledikten sonra tüm işlemler bitmiyor. Host değişikliği yapıldığı esnada tablo isimleri farklı olabiliyor ve veritabanınızı aktarırken problemler yaşayabiliyorsunuz. Bu problemin önüne geçmek ve hızlı müdahalede bulunabilmeniz için sizlere bu yazıyı hazırladık. Şimdi hep birlikte wordpress tablo isimlerini nasıl değiştirdiğimize bakalım.

WordPress tablo ön ekleri genel olarak wp_ olarak gelir. Bu şekilde gelmesinin elbette nedenleri var. Bunlardan en önemlisi, bu sayede veritabanına çok sayıda site kurabiliyorsunuz. Ancak bunun olumsuz bir yanı da var. “wp_” olarak kullanılan ön ekler birçok siber korsanlar tarafından da tahmin edildiği için saldırılar genelde bu tablo ön eki kullanan sitelere geliyor. Bu yüzden klasik olarak bu ön eki değil de farklı bir isimle tablolarınızı oluşturabilirsiniz. Güvenliğiniz için bu oldukça önemli bir konudur.

 

Tablo İsimlerini Değiştirme

Veritabanı tablo isimlerini değiştirmek için phpmyadmin’e girip tek tek isimleri değiştirebilirsiniz elbette ancak bu boşuna zaman kaybı olacaktır. Özellikle çok sayıda tablosu olanların hata yapma olasılığı da artacak. Bu gibi durumları yaşamamak ve oldukça pratik bir şekilde tabloların isimlerini değiştirmek istiyorsanız yüklemeniz gereken tek bir eklenti var. Bu eklenti sayesinde 2 saniye içerisinde tüm tablolarınızın isimlerini değiştirebilirsiniz.

Change DB Prefix eklentisini web sitenize kurarak aktifleştirmeniz gerekiyor. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra herhangi bir değişiklik yapmadan önce her ihtimale karşı veritabanınızı mutlaka yedekleyin. Kritik bir işlem yapıldığı için muhakkak yedek almış olun.

Eklentiyi kurduktan sonra eklenti ayarlarına girin. Daha sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacak. Burada ilk satırda yazan veritabanı ismi, mevcut ön ek adınız. İkinci satıra yani ‘New Prefix’ bölümüne ise olmasını istediğiniz ön ek adını yazmanız gerek. Daha sonra “Save changes” diyerek ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Hepsi bu kadar. Veritabanı tablo isimleri bu şekilde hızlıca değiştirebilirsiniz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir