WordPress sitenize yeni bir göz atın.

WordPress Yazı Okunma Sayısı

1


Çoğu zaman hazırlamış olduğumuz içeriğin kaç defa okunduğunu merak ederiz. Analytics ya da birtakım seo yazılımları sayesinde bu merakımızı elbette giderebiliriz. Ancak her seferinde bu yollara başvurmaktansa admin panel üzerinden okunma sayısına ulaşılması çok daha rahat ve kolaydır. Bu yüzden birçok insan hangi içeriğin kaç defa okunduğunu öğrenmek için eklentiler kullanmaktadır.

Bu isteğinizi karşılayacak onlarca eklenti mevcut. Hemen hemen hepsi de aynı özelliği taşıdığı için dilediğiniz eklentiyi etkinleştirebilirsiniz. Ancak bu eklentiler arasında bazı eklentiler var ki çok daha detaylı ve ince düşünülmüş. Bu eklentilerden biri de Post View Counter eklentisidir. Şu ana kadar 90 bin indirmesi olan bu eklenti, en çok tercih edilen eklentiler arasında yer alıyor.

Post View Counter Eklentisi

Web sitenizde yazılarınızın okunma sayısını göstermek istiyorsanız bu eklenti fazlasıyla iş görecektir. Eklentiler > Yeni ekle sekmesine girerek Post View Counter eklentisini indirin ve etkinleştirin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra admin panelinizden Ayarlar > Post View Counter sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Resimde de göreceğiniz üzere pek çok ayarlamaları bu ekran üzerinden yapabilirsiniz.

Post Types Count: Bu kısımdan sayım işlemlerinin nerelerde yapılacağını seçebilirsiniz. Yalnızca içeriklerinizin okunma sayısını saymasını istiyorsanız “Yazılar” alanı seçili kalsın.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Counter Mode: Sayaç modumuz Php olarak kalsın. Önbellekleme kullanıyorsanız, ona uygun Javascript ya da Rest Api’yi seçebilirsiniz.

Post Views Column: Gönderi görüntüleme sütunu açık kalsın.

Restrict Edit: Görüntülenme sayısının sınırlanmaması için burayı aktifleştirmeyin. Sadece yöneticiler değil herkesin görebilmesi için burada tik işareti varsa kaldırın.

Count Interval: Sayma aralığımızı 24 seçebilirsiniz.

Reset Data Interval: Verileri belirlediğiniz günden sonra sıfırlamak istiyorsanız buradan kaç gün sonra sıfırlanacağını seçebilirsiniz. Eğer sıfırlanmasını istemiyorsanız 0 yazın.

Exclude Visitors: Eklentinin en güzel özelliklerinden biri de budur. Bu özellik ile hangi ziyaretçilerin sayılıp sayılmayacağına karar verebilirsiniz. Arama motorları robotları, ziyaretçiler vs

Exclude IPs: Yine bir başka harika özellik karşımızda. Dilediğiniz İp’leri bu alana girerek onların sayılmasını engelleyebilirsiniz. Sitenize sürekli giren ya da bot ziyaretçileri de bu yöntem sayesinde engelleyebilirsiniz.

Bu şekilde eklentiyi istediğiniz gibi özelleştirerek kullanabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde daha net ve gerçekçi sonuçlar alabilirsiniz. Post View Counter eklentisi, diğer birçok sayım işlevi gören eklentilere kıyasla sitenizi çok daha az yorar. Bu bakımdan da başarılı bir eklentidir.

1 yorum
  1. Uğur Demiröz diyor

    Bir zaman sonra sunucuyu şişiriyor hocam çözüm öneriniz nedir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.