İçeriğe geç →

WordPress Yedek Alma

Sadece wordpress için değil aynı zamanda tüm site sahipleri için en önemli ve dikkat edilmesi gereken konuların başında site yedeği alma geliyor. Site yedeği almak son derece kritik ve gerekli bir işlemdir. Şöyle ki yüzlerce içerik girişi yaptığınız, belli bir kitleye hitap eden sitenize bir saldırı oldu ya da herhangi bir problem oldu. Bu durumda daha önceden sitenizin yedeğini almadıysanız o site artık çöp olmuştur. Bunca zamandır verdiğiniz emekler ziyan olmuştur. İşte bu tür problemleri yaşamamak için belirli periyotlarda mutlaka sitenizin yedeğini almalısınız.

WordPress yedek alma konusunda çeşitli yöntemler var. İnsanlar genelde daha pratik diye eklentiler vasıtasıyla yedek alma işlemlerini yapar. Oysa çok sayıda eklentinin kullanılması web sitenizi ciddi manada yavaşlatır. Bu yüzden elle (manuel) olarak yedek alma çok daha uygun olacaktır.

WordPress Manuel Yedek Alma

WordPress sitenizin yedeğini almak için yapmanız gereken 2 işlem var. Bu işlemlerden ilki dosya yedeği, ikincisi ise veritabanı yedeği. Tüm yedekleme süreci bu şekilde devam ediyor.

Dosya yedeği alma: Yedekleme işlemlerine ilk olarak dosyalarınızın yedeğini alarak başlayabilirsiniz. Bu işlem dosyalarınızın çokluğu ve boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Bu sebeple her yedek alma işleminde dosya yedeği almanıza gerek yok. Herhangi bir eklenti yüklemesi yaptıysanız ya da herhangi bir değişiklik yaptığınız zaman dosya yedeğinizi tekrar alabilirsiniz.

Dosya yedeği almak için herhangi bir FTP programı kullanarak sunucunuza bağlanın. Bağlantıyı sağladıktan sonra public_html ya da www klasörü içerisinde bulunan her şeyi seçerek bilgisayarınıza indirin. Bu işlem dediğimiz gibi dosyalarınızın sayısına göre zaman alabilir. İndirme işlemi tamamlandığı zaman dosya yedeği alma işlemi tamamlanmıştır. Bir sonraki adım olan veritabanı yedeği alma işlemine geçebilirsiniz.

Veritabanı yedeği alma: Dosyalarınızın yedeğini aldıktan sonra şimdi de veritabanınızın yedeğini almalısınız. Bunun için Phpmyadmin’e girmeniz gerekmektedir. Cpanel üzerinden de Phpmyadmin’e giriş sağlayabilirsiniz.

Phpmyadmin’e girdikten sonra sol tarafta veritabanınızın adı yazacaktır, o veritabanına tıklayın. Daha sonra yukarıda “Dışarı aktar” seçeneğine tıklayın. Dışa aktarma yöntemi “Hızlı”, biçim ise “Sql” olarak kalsın. Daha sonra aşağıda bulunan “Git” butonuna tıklayarak veritabanı yedeğini bilgisayarınıza indirin. Bu sayede veritabanı yedeği alma işlemi de son buldu. Haftada bir yedek almanız yararınıza olacaktır.

Eski Veritabanını Yükleme

Elinizdeki yedek veritabanını yüklemek için Phpmyadmin’e girin. Sol tarafta veritabanınızı seçin ve ortadaki tüm dosyaları silin. Daha sonra yukarıda “İçeri aktar” butonuna tıklayarak elinizdeki veritabanını sisteme basit bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Kategori: Giriş

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir