İçeriğe geç →

WordPress’de IP Adresi Engelleme

WordPress sitelerde IP adresi engelleme isteğinde bulunabilirsiniz. Çoğu zaman web siteler saldırıya uğrar. Bunun yanında istenmeyen kişilerde web sitenize girerek sizlere zorluk çıkarabilir. Bu gibi durumlarda sitenize giren ya da saldırı girişiminde bulunan kişilerin IP’lerini engelleyebilir ve bu dertten kurtulabilirsiniz.

İnternet ortamını gerçek yaşama benzetirsek eğer IP adreslerini de ev numaraları şeklinde düşünebiliriz. 0’dan 255’e kadar oluşabilen 4 farklı sayı kümesinden oluşur. Örneğin 127.0.0.1

İnternet dünyasına giren her kişiye atanmış bir IP adresi bulunur. Doğal olarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların IP bilgileri de kayıt dosyanızda saklanır. Herhangi bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde IP bilginiz otomatik olarak kayıt altına alınır.

 

IP Ne Zaman ve Nasıl Engellenir?

Web siteniz DDOS saldırısıyla karşı karşıyaysa ya da spam yorum ve mail altındaysanız kişinin IP’sini engellemeniz etkili olacaktır. Web sitenizin erişimi sürekli olarak kesiliyorsa bilin ki DDOS saldırısı altındasınız.

IP engelleme işlemlerinden önce ilk olarak engellenecek kişinin IP’sini bulmamız gerekiyor. İçeriklerinize spam yorum yapan kişilerin IP bilgileri, admin panelinde yer alan “Yorumlar” sekmesinde yer alıyor. Bu şekilde spam yorum yapan kişilerin IP bilgilerini çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Web sitenize DDOS saldırısı yapanların IP bilgilerini bulmak içinde erişim günlüğünüzü kontrol etmelisiniz. Bunun için sunucunuzun Cpanel’ine giriş yapmanız gerek. Cpanel’e girdikten sonra “Metrik” bölümünde yer alan “Ham Erişim” sekmesine tıklayın.

Ham erişime tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada domaininizi seçtikten sonra karşınıza IP’ler gelecektir. Ekranda yer alan IP’lerin hangisinin zararlı olduğunu tespit etmeniz oldukça zor. Bu yüzden ip izi tarama platformlarından yararlanmanız gerekecek. Bu platformlara girerek zararlı olabilecek IP’leri tespit edebilirsiniz. Bunun dışında çok fazla sayıda istek gelen IP’leri bakarak tespit edebilirsiniz.

Tespit ettiğiniz IP’leri engellemek için Cpanel üzerinde bulunan “Güvenlik” başlığı altında yer alan “IP Engelleyici” sekmesine tıklamanız gerek. Burada karşınıza çıkan boşluğa engellenecek IP adresini yazmanız yeterli gelecektir.

Kategori: Güvenlik

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir