İçeriğe geç →

WP Smush Eklentisi Ayarları

Web sitelerinin arama motorlarında ilk sayfalarda yer almasını sağlamak için çeşitli seo optimizasyonları yapar ya da yaptırırız. Bunun yanında sitenin hızını arttırmak içinde pek çok çalışma yaparız. Bu iki konunun kesiştiği tek bir nokta var o da resimler. Evet resimler konusu hem site hızınızı doğrudan etkileyen unsurların başında yer alır hem de site içi optimizasyon çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası olarak yer alır. Resimler konusu hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ancak burada sizleri de çok sıkmadan temel mantığını göstererek resimleri nasıl optimize edeceğinizi göstereceğiz.

WordPress sitelerde resim optimizasyonu konusu biraz daha kolay yapılıyor. Bunun nedeni, wordpress eklentileri başlığı altında bu ihtiyacımızı karşılayacak eklentilerin yer alması. Bu sayede ekstra bir çaba sarf etmeden wordpress sitemizde yer alan tüm resimleri tek tık ile boyutlandırabiliriz. Resim optimizasyonu konusunda sayısız eklenti olmasına karşın bugün sizlere WP Smush eklentisinden bahsedeceğiz. Bu eklenti sayesinde daha önceden boyutlandırılmamış olan resimlerinizi tek tık ile boyutlandırabilir ve web sitenizi ciddi ölçüde hızlandırabilirsiniz.

WP Smush Eklentisi

İlk olarak WP Smush eklentisini indirip etkinleştirin. Bu işlemden sonra admin panelinde “Smush” isimli bir sekme oluşacak. Buraya tıklayarak gerekli ayarları da yapabilirsiniz. Örneğin web sitenize eklenen resimlerin boyutlarının hangi ölçülerde boyutlandırılacağını belirleyebilirsiniz. Bunu belirledikten sonra web sitenizde yer alan resimleri, belirtmiş olduğunuz boyutlara getirmek için “Smush” butonuna basabilir ve tüm resimleri belirttiğiniz boyutlara getirebilirsiniz.

WP Smush eklentisini çalıştırmadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu eklentiyi aktif ettiğiniz zaman biraz fazla CPU yediği için ziyaretçilerinizin nispeten daha az olduğu gece saatlerinde optimizasyon çalışmalarına başlayın. Bu sayede yaşanabilecek donma ve geç açılma problemlerinden ziyaretçileriniz çok az etkilenir. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken herhangi bir durum yok. Özellikle tek tek resimleri boyutlandırmakla uğraşmaya üşenenler için oldukça yararlı ve güzel bir eklentidir.

WP Smush eklentisinin premium olanını satın alarak ekstra sıkıştırma özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde ücretsiz versiyonunda da pek çok özellikten yararlanabiliyorsunuz zaten.

Kategori: Giriş

Tek Yorum

  1. Merhaba hocam, eklenti kurduktan sonra resimleri optimize ettim ama pagespeed te sadece masaüstü görünümde resimler optimize edilmiş gözüküyor. Mobil için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir