İçeriğe geç →

Youtube Para Kazanma Şartları

 

Youtube’dan para kazanma belirli şartları yerine getirdiğinizde hiç de zor olmayan bir iştir. Günümüzde sosyal medyada belki de en çok kullanılan internet sitesi olan Youtube, her gün artan kullanıcı kitlesiyle adeta başlı başına bir sektör haline geldi. Dünya çapında 7’den 70’e milyarlarca kullanıcıya hizmet veren internet sitesi ülkemizde de en çok rağbet gören sosyal medya sitelerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu platformdan para kazanmak isteyenler de Youtube para kazanma şartları 2019 yılında ne gibi güncellemeler yaşadı merakla araştırmaya devam ediyor. Bu yazımızda Youtube’dan para kazanmayla alakalı olarak;

 • Youtube’dan para kazanma şartları nelerdir?
 • Youtube’dan nasıl para kazanılır?
 • Youtube’dan para kazanmak için neler yapılabilir?

Sorularının cevaplarını ve daha birçok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu sayede Youtube’un şartlarını yerine getirdiğinizde hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube’dan Para Kazanma Şartları 2019

Youtube internet sitesinde kendine ait bir kanalı ve aboneleri olan, herhangi bir alanda videolar çekip bu siteye yükleyerek aktif bir kullanıcı olan herkes Youtube’dan ne zaman para kazanacağını merak ediyor. Bildiğiniz üzere Youtube internet sitesinin yönetimi, sitenin kullanımını yaygınlaştırmak ve yeni kullanıcılar kazanarak büyümeyi sağlamak amacıyla belirli şartları sağlayan Youtuberlara para ödemesi yapıyor. Youtube Partner Programı adı verilen bu sisteme göre kanal sahibinin videolarında reklam bulunması sayesinde para kazanılabiliyor.

Her ne kadar zor gibi görünse de düzenli olarak video yüklemesi yapan ve iyi bir takipçi kitlesine sahip Youtube kullanıcıları, kanallarının başarısıyla doğru orantılı olacak şekilde para kazanabiliyorlar. Birçok kişiye göre hâlâ inandırıcı gelmese de siz de aktif bir Youtube kanalına sahip olduktan sonra eğer çok başarılı bir Youtuber olursanız Youtube para kazanma aktif etme yaparak hayal edemeyeceğiniz kadar paralar kazanabilirsiniz.

Gelelim Youtube’un üyelerine sunduğu imkânlara. Bir Youtube kanal sahibinin belirlenen kurallara dâhilinde yasal olarak para kazanabilmesi için Youtube’un şartlarına uymak zorundadır. Bu şartlar yerine getirilmediği sürece isterseniz kanalınıza her gün video çekip yükleyin, videonuzu her sosyal medya sitesinde paylaşın yine de para ödemesi alamazsınız. Bu konuda Youtube internet sitesinin belirlemiş olduğu Youtube Partner Programı şartları şu şekildedir:

 • Youtube Partner Programı’na başvuru yapılmadan para ödemesi yapılmaz.
 • Söz konusu programa başvuru yapabilmek için ilgili Youtube kanalının;
 • Son 12 ay içerisinde en az 4000 saatlik toplam izleme süresine ulaşmak
 • Ve en az 1000 aboneye ulaşmak şartlarının ikisinin de yerine getirilmesi gerekmektedir.

Görüldüğü üzere Youtube para kazanma etkinleştirme yapmak için öncelikli olarak belirli şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan Youtube kanallarına hiçbir şekilde ödeme yapılmıyor.

İlk şartta belirtilen 4000 saatlik toplam izlenme süresi, kanalınıza yüklediğiniz videoların tümü için geçerlidir. Kanalınızdaki tüm videoların tam 1 sene içerisinde 4000 saatten fazla inlenilmesi gerekmektedir.

Önceden Youtube üzerinden para kazanmak çok daha kolaydı. Youtube internet sitesi yönetimi, kanal sahiplerine şu an uyulmasını talep ettiği şartlardan çok daha az zorlukta şartlar sunarak, kanal sahiplerinin kolaylıkla para kazanmasını sağlıyordu. Tabii bu durum, bir anda birçok Youtuber’ın ortaya çıkmasına sebep oldu. Durum böyle olunca da site yönetimi şartları biraz daha zorlaştırmak zorunda kaldılar.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Siz de başarılı bir Youtuber olmak ve Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız, belirli yöntemleri ve stratejileri uygulayarak bu hayalinize ulaşabilirsiniz. Yazımızda bu yöntem ve stratejileri tüm detaylarıyla bulabilirsiniz. Bu stratejileri uyguladıktan sonra Youtube para kazanma açma yaparak hemen ödeme almaya başlayabilirsiniz. Fakat ondan önce bir Youtube hesabına ihtiyacınız var.

 • Youtube’da Kanal Açmak

Youtube internet sitesine girdikten sonra mail adresinizle siteye üye olun ardından “kanal aç” bağlantısıyla da kendi kanalınızı oluşturun. Şahsınıza ait video kanalı oluşturduktan sonra kanalınızın profil fotoğrafını belirleyin ve bir de kanal resmi seçin.

 • Video Yüklemek

Youtube’dan para kazanmanız için belirli kriterlerdeki içeriklere sahip videolar yüklemeniz gerekmektedir. Youtube yönetimi tarafından belirlenen bu kriterlere uymayan videolar hem silinir hem de bunları internet ortamına yüklediğiniz için cezalanır ve para ödemesi alamazsınız.

 • Video İzlenme Sayısını Artırmak

İşte Youtube’dan para kazanma konusunda en önemli faktör video izlenme sayısını artırmaktır. Kanalınıza ait bir videonun izlenme sayısının artması demek, videonuzun başka kullanıcılara da önerilmesi demektir. Doğal olarak bir video ne kadar çok izlenirse, videoyu izlemeyen kişilere de o kadar çok önerilir. Bu sayede izlenme sayısı artışında Youtube tarafından da kolaylık sağlanmış olur.

 • Videolarınızın İzlenmesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her Youtuber başarılı olmak ister fakat sadece bazıları bu pastadan pay almayı başarır. Çünkü başarılı bir Youtuber olmanız ve yüklediğiniz videolarınızın izlenmesinin artması için dikkat etmeniz gereken birtakım yapılacaklar listesi vardır. Bu listeye göre Youtube’a video yüklemeden önce dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Yüklediğiniz videonuza insanların ilgilerini çekecek video resimleri ekleyebilirsiniz. Böylece video izlenme sayınızda önemli derecede bir artış oluşturabilirsiniz.
 • Videonun resmi kadar başlığı da önemlidir. Dikkat çekici ve insanların ilgisini toplayabilecek bir konu başlığı seçmek izlenme sayısını artırmada oldukça başarılı bir yöntemdir. Etkili bir başlık oluşturmak Youtube para kazanma oranları konusunda pozitif bir katkı sunmaktadır. Bu sebeple başlığı belirleme işine ayrı bir özen gösterebilirsiniz.
 • Güncel olaylar üzerinden insanların neler konuştuğunu, neler izlediğini iyi takip edebilirseniz, insanların severek izleyeceği video içerikleri üretebilirsiniz. Bu konuda iyi bir gözlemci olmak ve analiz yeteneğine sahip olmak önemli bir fark yaratılmasını sağlar. Bu işe Youtube üzerinde en beğenilen videoların neler olduğuna göz atarak başlayabilirsiniz.
 • Düzenli video yüklemek ve devamlılık sağlamak video izlenme sayısını olumlu yönde etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Video yükleme zamanlarınız arasında uzun bir süre oluşursa hem abone sayınızda düşüş yaşanır hem de videolarınızın ilgi çekiciliği kalmayabilir.
 • Yüklediğiniz videoyu geniş çevrelere duyurmak da çok önemli bir iştir. Bu iş için kendi sosyal medya hesaplarını kullanabileceğiniz gibi başka hesaplardan da paylaşım yapmanız internet kullanıcılarını videonuzdan haberdar edecektir. Videonuzu yüklediğinizde Youtube abonelerine otomatik olarak bildirim gideceğinden farklı sosyal medya siteleri kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Doğal olarak her Youtuber emeğinin karşılığını almak ister. Yoğun bir çabayla keyifli, eğlenceli ya da bilgilendirici videolar hazırlamak ilk başta tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir. Buna ek olarak, videonun yüklemeye hazır hale getirilmesi, bölümlerinin birleştirilmesi ve montajı da en az video çekmek kadar yorucu ve zahmet gerektiren bir iştir. Dolayısıyla bu işe yeni başlamış ya da başlayacak olan kişiler en başta, Youtube’dan ne kadar para kazanılır diye merak etmektedir.

Youtube’dan sabit olarak şu kadar kazanılır demek mümkün değildir. Çünkü Youtube kazancınızı etkileyen birçok farklı faktör vardır. Bu faktörlerin her birinde yaşanan başarı durumunda geliriniz tüm organizasyon ve reklam gelirleriyle yüz bin liralara kadar çıkabilir. Bu sebeplerle Youtube’dan kazanılacak para konusunda detaylı bir açıklama yapmak mümkün olmasa da aşağı yukarı bir hesaplama sonucu kazanılacak miktar öngörülebilir.

Youtube para kazanma hesaplama sisteminde her 1000 izlenmeye 80 kuruş ile 4 TL arası bir para ödenmektedir. Bu noktada 1 milyon izlenmeye ulaşan kanallar ise 800 TL ile 4 bin TL üzerinde bir gelire sahip olabilir.

 

Kategori: Para Kazanma

Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir